Miért nem jöttek ENSZ-katonák 1956-ban Magyarországra? Volt e egyáltalán erről szó? Folytak-e a nagyhatalmak között titkos tárgyalások az ENSZ-ben a magyar forradalomról? Mit tett a magyarországi válság megoldása - különösen a mintegy 200 ezer menekült és a magyar lakosság megsegítése - érdekében a nyilvánosság előtt és a kulisszák mögött az Egyesült Nemzetek Szervezete? Kinek segített a magyar üggyel foglalkozó 17(!) ENSZ közgyűlési határozat? Hogyan reagáltak a kisebb és nagyobb hatalmak erre a kihívásra? Mi volt nekik fontosabb, Budapest vagy Szuez? Hogyan zárult le a magyar kérdés az ENSZ-ben?
A közvélemény és a történeti kutatás évtizedek óta keresi a választ ezekre a kérdésekre. A magyar forradalom 50. évfordulója lehetőséget ad a számvetésre.
E kötettel az 1956-os magyar forradalommal kapcsolatos - részben titkos - ENSZ-dokumentumok kerülnek a nyilvánosság elé. Az ENSZ Titkárság Levéltárában évtizedeken át szigorúan őrzött iratok a korábbiaknál jóval mélyebben mutatják be a világméretű segélyakció szervezésének nehézségeit és a világszervezet vezetésének bonyolult helyzetét a Nyugat és a Kelet hidegháborús szembenállásának időszakában.
Neves történészek tárják fel a korabeli viszonyok hátterét, kutatásaik és személyes élmények alapján.