Mágikus és hétköznapi valóság
Tanulmányok a pszichoanalízis és a pszichodráma témaköreiből
Erdélyi Ildikó
Könyvemben a pszichoanalízis és az analitikusan orientált pszichoterápiák jelenségvilágát, a fantáziavilágot szeretném összekapcsolni a mindennapi valósággal, és láttatni, hogyan ér össze a mágikus a hétköznapi valósággal. Így remélek hidat teremteni a realitás tere és a pszichoterápia színterei között, de vizsgálom a pszichoterápia és a művészet dimenziói közötti átmenet lehetőségeit is. Egyszóval a könyv szándéka a „mágia” megjelenítése, amely mágia – reményeim szerint – a pszichoterápiás esetátírások révén valósul meg. Az esetátírásban támaszkodom azokra a rejtett dinamikai erőkre, amelyek a pszichoterápiás eset történetfonalait összefűzik, s amelyek révén páciens és terapeuta rekonstruálják, illetve újra alkotják a páciens történetét. Ehhez adódik az a többlet, amellyel a terapeuta-esetíró írásosan megjeleníti a páciens történetét az áttételi folyamatokkal együtt.
A könyv két nagy fejezetre tagolódik.
Az elsőben pszichoanalitikus elméletekkel és a pszichoanalitikus gyakorlattal foglalkozom. Az olvasó előtt, mintegy varázsütésre, egy rövidke pillanatra megnyílik a terápiás tér, és alkalma nyílik arra, hogy a kétszemélyes pszichoterápia történéseire, a résztvevők kapcsolatának alakulására rálásson.
A második fejezetben az önismereti, illetve a terápiás kiscsoport jelenségvilágába kívánom bevezetni az olvasót. Elméleti, módszertani kérdéseket, a csoport-pszichoterápiás munkát, s kiváltképpen saját pszichodráma gyakorlatomat mutatom be.