A statisztika az adatok összegyűjtésével, rendszerezésével, a belőlük levont következtetésekkel foglalkozik. A bio előtag azt jelenti, hogy az élettudományok területéről való adatokról van szó. A biostatisztika szót azonban rendszerint ennél szűkebb értelemben: a statisztikai eljárásoknak az orvosi munkában történő alkalmazására használják.
Hajtman Béla orvosok számára írt, a biostatisztika elemeit tartalmazó ismertetője jó tíz éve jelent meg a Lege Artis Medicinae hasábjain, ezeknek a cikkeknek könyv alakba rendezett változatát tartja most kezében az olvasó. A szerző a módszerek végrehajtása helyett a biostatisztikai gondolkodásmód kialakítására helyezte a hangsúlyt, azaz nem a hogyan, hanem a miért volt a fő kérdés: miért éppen ezt ragadjuk ki az adatokból, mit akarunk megtudni, és mennyire bízhatunk az így kapott eredményekben.
E könyv azonban korántsem csak az orvosoknak szól. A módszerek bemutatása során példaként említett adatok mind olyanok, amelyek mindenki számára ismerősök, benne vannak a köztudatban: láz, vérnyomás, pulzusszám, testsúly, testmagasság stb. A szembeállított ''csoportok'' férfiak és nők, fiatalok és öregek, betegek és egészségesek, csupa olyan fogalom, amikkel naponta találkozunk. Nem orvosi műszavakba, hanem ''orvosi környezetbe'' ágyazva ismerheti meg az olvasó az adatok természetét, a belőlük levonható helyes és helytelen következtetések világát. A szerző ''mesélő'' stílusának köszönhetően a matematikai gondolkodástól távol állók, esetleg attól egyenesen idegenkedők is tudják követni a gondolatmenetet.