Bővebb leírás
A magyar történeti személynévtár hiányát már a 19. század elején jelezte neves történészünk, Horváth István. A 20. században számos névtörténeti tárgyú dolgozat jelent meg, ezek vagy általános névadási kérdéseket, vagy egyetlen kérdéscsoportot tárgyaltak. A magyar nyelvtörténeti kutatások eredményes folytatása érdekében Benkő Loránd a század közepén egy korszerű magyar történeti személynévtár elkészítésének fontosságára hívta fel a figyelmet.
E felhívás hatására, nemkülönben a nyelvtörténeti vizsgálatokhoz nélkülözhetetlen források hiányának fölismeréseként 1950-ben a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete tervbe vette a Történeti Személynévtár elkészítését.
Az 1983, az Árpád-kori kis személynévtáram megjelenése óta eltelt majd két évtized alatt még a gondolata sem merült fel egy korszerű, tudományos igényeket is kielégítő, intézményes keretek között elkészíthető magyar Történeti Személynévtárnak, jóllehet időközben megjelentek újabb nagyszabású nyelvtörténeti tárgyú munkák (EWUng., A magyar nyelv történeti nyelvtana), melyekhez elengedhetetlen lett volna az ómagyar kor tulajdonneveinek, jelesül személyneveinek ismerete. Az érezhető hiányt pótlandó elhatároztam, ismét egyedül vállalkozom egy - az előbb említettnél lényegesen nagyobb terjedelmű - Árpád-kori személynévtár elkészítésére.