Bővebb leírás
A neves német történész 2005-ben megjelent könyve az utóbbi évtized egyik legnagyobb visszhangot kiváltó műve a nemzetiszocializmust feldolgozó irodalomban.
A szerző a történeti kutatások eddig véleménye szerint meglehetősen elhanyagolt aspektusát helyezi előtérbe: a korabeli gazdasági megfontolásokat. Vizsgálatai nyomán sokak számára váratlan következtetésekre jut, amikor a nemzetiszocialista állam létrejöttét, működését és elfogadottságát a német lakosság nagy részének körében nem elsősorban a politikai vagy rasszista ideológiával, hanem főként a társadalom meghatározónak tekintett rétegei gazdasági integrációjával magyarázza.
Aly elemzései bemutatják, hogyan épített az államkassza eleve az elrabolt javakra, s hogyan kalkuláltak a rendszer politikusai a lakossági szükségletek bűncselekmények révén történő kielégítésének korrumpáló, egyben integratív hatásával. Népjóléti politika és terror e speciális összefonódásának megértése nélkül – érvel a történész – egyszerűen nem lehet megmagyarázni a nemzetiszocialista rendszer működését.