Bővebb leírás
Társadalomelmélet: Az intézményes szociológia elmélete című munkájában Farkas Zoltán egy alapvetően új szemléletmódot képviselő és a szociológiaelméletben kialakult fő szemléletmódokat egyesítő szociológiai társadalomelmélet kidolgozására vállalkozik. Elméletét az intézményes szociológia elméletének nevezi, mert ebben az elméletben bár alapvetően a társadalmi viszonyokból, de végső soron e viszonyokat létrehozó intézményekből magyarázza a társadalmi jelenségeket. Amellett, hogy részletesen kifejti elméletét, rávilágít a különböző szemléletmódokat képviselő szociológiai elméletek sajátos megközelítési módjaira, főbb fogalmaira és összefüggéseire.
Öt kötetben jelenik meg a szerző átfogó, a szociológiaelmélet fő kérdésköreit felölelő munkája. Az együtt megjelent első kötet és második kötet a Társadalomelmélet első részét tartalmazza: Az egyének, az intézmények és a cselekvések címmel. Az első részben a szerző csak megalapozza a társadalmi jelenségek további részekben történő részletesebb elemzését, azonban az elemzés adott szintjén az első rész önálló egésznek tekinthető.
Farkas Zoltán szociológus, kandidátus, habilitált doktor, jelenleg a Miskolci Egyetem Szociológiai Intézetének egyetemi docense.