A személyiségzavarok sok-sok millió embernek okoznak kimondhatatlan szenvedést – miközben a kezelésükre gyakorlatilag nem léteznek tapasztalatilag igazolt terápiák. Mit tehet a segíteni akaró terapeuta? A jelen kötetben, amely Aaron T. Beck klasszikussá vált kezelési kézikönyvének átdolgozott kiadása, megfelelő útmutatást kaphat a kognitív-viselkedéses szemléletre alapozott módszerekről és lehetőségekről. Beck professzor és munkacsoportja publikációi mindig is híresek voltak a vizsgált kérdés iránti elkötelezettségükről, eredetiségükről, tudományos hitelességükről, az elemzés mélységéről. Most egy nagyon nehéz páciensi körben mutatják be a pszichoterápiás gyakorlatot világszerte alapvetően megváltoztató kognitív modell használhatóságát. A prezentált szöveget gazdagon illusztrálják klinikai esetismertetések, annak köszönhetően, hogy a szerző-trió mellett további tíz kiváló klinikus működött közre a terápiás példák összegyűjtésében. Az egész kötetet áthatja a világos gondolkodás, az elképzelések következetessége és a szenvedő ember iránti humánum.
A kötet első részében az elméleti alapelveket és az általános kezelési elveket ismerhetjük meg, többek között a sémák szerepét a személyiségpatológia alakulásában, az egyes karakterzavarokat jellemző hiedelmeket és attitűdöket, a kezelést megelőző felmérés módszertanát.
A második részben a szerzők sorra veszik a követendő kognitív-viselkedésterápiás eljárást valamennyi személyiségzavarban. Alapvetően a DSM-felosztást követik, de kitérnek a passzív-agresszív személyiségre is, mely a megkívánt diagnosztikai pontosság hiányában kimaradt a DSM-ből, ám klinikai jelentősége indokolja tárgyalását. A kezelés fő lépései minden személyiségzavarban elvileg azonosak, a páciensre szabott stratégiában viszont számos innovatív elemet találhatunk a kötetben – ezért is nélkülözhetetlen ez az áttekintés a terapeuták könyvespolcáról.