Bolti ár: 1000,- Ft
Online ár: 1000,- Ft
Kedvezmény: 0%
|
FIGYELEM! A könyvből ez az utolsó példány! Amennyiben meg szeretné vásárolni, rendelje meg mielőbb!
Habsburg Történeti Intézet/Institute of Habsburg History
Megjelenés éve: 2005
Oldalszám: 88
Kötés: kötve
ISBN:
1. kiadás
|
|
Közép-Európa történetírását sokáig egyfajta bezárkózás jellemezte. Üdítő kivételektől eltekintve az itt élő népek, nemzetek történetírása főként saját etnikumára figyelt. Ennek volt olyan oka is, ami a nacionalizmus korára volt jellemző, hiszen a nemzetté váláshoz, illetve a kialakult nemzetek önképéhez szervesen hozzá tartozott a nemzetcentrikus történetírás.
Ezt a tudománytörténeti helyzetet nem igazán volt képes feloldani az az időszak sem, amikor politikai okokból a térség nagy része a szovjet birodalom fennhatósága alá került, és "tudományos önellátásra" rendezkedett be.
Az 1970-es évektől azonban fokozatosan megindult az a folyamat, amely egyre nagyobb mértékben mintegy kinyitotta egymásra a nemzeti történetírásokat. A gazdaságtörténet, a mentalitástörténet, majd a kultúrantropológiai megközelítések olyan szemléleti kereteket teremtettek, amelyek a történelmet az addigiaktól eltérő kontextusban értelmezték.
A közép-európai térség számára intellektuálisan különösen fontos volt ez a folyamat. A különös jelentőséget az adta, hogy itt majd négyszáz éven át egy olyan keretben éltek az emberek, amely multikulturális és multietnikus volt. Történelmük is ezen belül értelmeződött. Azaz a 20. század utolsó harmadában létrejövő szemléletmód képessé vált arra, hogy visszahelyezze a múltat abba a kontextusba, amelyben az ténylegesen létezett. Ebben a térségben a négy évszázados - a 16. századtól a 20. század elejéig, az első világháború végéig terjedő - időszakot a Habsburg Birodalom léte határozta meg. A konfliktusok, az integrációs és dezintegrációs mechanizmusok, a kulturális, társadalmi és politikai kölcsönhatások, a gazdasági folyamatok a Habsburg Monarchia keretei között érvényesültek. Változott jellegük, erejük - magának a Monarchiának is változtak a határai -, de nem változott az, hogy a Habsburg-múlt a térség egészének integráns része. A múlt saját, egykorúan létezett s új szempontokkal dúsított kontextusainak felfedezését, illetve újra felfedezését segítette az a politikai változás, amelynek eredményeképpen a térség országainak jelentős része az Európai Unió tagja lett, illetve tagja lesz. Vissza
TARTALOM
Előszó 4
Habsburg-kori Kutatások Közalapítvány 8
Habsburg Történeti Intézet 32
A Habsburg Történeti Intézet tudományos működése 44
Ösztöndíjak 44
Meghívásos kutatói pályázatok 68
Belföldön megjelenő könyvek kiadásának támogatása 70
Külföldön megjelenő könyvek kiadásának támogatása 72
Szakmai együttműködések 74
Életműdíjak 76
Az Intézet szervezésében vagy támogatásával megrendezett konferenciák
|